Мета. Систематизувати і узагальнити знання з теми «Речення», формувати комунікативні компетентності, збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати вміння виокремлювати ознаки речення;
виховувати товариські взаємини.
Обладнання. Папір, ручки, шоколадні медалі, піщані гантелі.
Форма проведення. Гра - змагання «Розумники і розумниці».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Ось і дзвоник дав сигнал
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
І урок розпочинаймо!
На уроці підсумковім
Треба дружно працювати,
Щоб могли на всі питання
Певні відповіді дати.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Учитель. Діти, сьогодні ми проведемо урок у формі цікавої інтелектуальної гри, яка називається «Розумники і розумниці», повторимо з вами матеріал по темі «Речення». Розділіться на дві команди. Одна команда складаєтьсяу нас з дівчаток «Розумниць», друга команда - з хлопчиків і називається «Розумники». Також у нас буде шановане журі і ведуча. Ведучою буду я, як завжди під час проведення нетрадиційних уроків. Правила гри: гра наша складатиметься з 5 конкурсів. За кожну правильну відповідь команда отримає по 1 балу і в кінці гри дізнаємося, хто ж здобуде перемогу і звання «Розумників» чи «Розумниць». Перед кожним конкурсом я поясню завдання.
Та спершу привітання.
Команда «Розумниць».
Ми розумницями стали,
Коли до школи завітали.
Просимо журі судити чесно.
Адже перемога – річ почесна!
Команда «Розумників»
Ми розумниками звемось недарма.
З однокласницями змагатися прийшла пора.
В чеснім бою із дівчатами
Хочемо закріпити це звання.
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань.
Ведуча. Перший конкурс у нас називається «Розминка». Першими будуть відповідати хлопчики, так як вони джентльмени і дають дівчаткам час зібратися з думками.
1 конкурс «Розминка».
«Розумники»
- За допомогою чого ми висловлюємо свої думки?
- Які це розповідні речення?
3. Який розділовий знак ставимо в кінці питальних речень?
4. До чого спонукають питальні речення?
5. Які речення можуть бути окличними?
6. Що це таке звертання?
7. Які розділові знаки ставляться, якщо звертання стоїть в середині речення?
8. Що називається підметом?
9. Назвати головні члени речення?
10. Чи є підмет і присудок словосполученням?
«Розумниці»
- Що містить речення?
- Які це питальні речення?
- Який розділовий знак ставимо в кінці розповідних речень?
- Що ставиться в кінці спонукальних речень?
- Які це окличні речення?
- Де в реченні може стояти звертання?
- Які розділові знаки ставляться, якщо звертання стоїть на початку або в кінці речення?
- Що називається присудком?
- Що це таке основа речення?
- У словосполученні від якого слова ставимо питання?
Ведуча. Прошу журі, оголосити результат.
2 конкурс «Перебудуй речення».
Ведуча. Перебудуйте речення з розповідних в питальні.
«Розумники»
- Після уроків діти пішли в парк.
- Радісні діти поверталися додому.
«Розумниці»
Ведуча. Перебудуйте речення з розповідних в спонукальні.
- Діти охороняють природу рідного краю.
- Дівчата уважно читали книжку.
Ведуча. Втомилися, пора і перепочити. Всі дітки беруть до рук піщані гантелі і проведемо фізкультхвилинку.
Ми – берізки і кленці,
В нас тоненькі стовбурці.
Ми в стрункі стаєм рядки,
Розправляєм гілочки.
Гілочки розкішні
тягнуться до сонця.
Вітер їх колише,
Видно у віконце.
Листя опадає,
Плавно ми сідаєм.
- Конкурс «Склади речення»
Ведуча. Потрібно скласти речення з набору слів.
«Розумники»
- До, діти, лісу, восени, прийшли.
- Вбрання, дерева, усі, золоте, одягнули.
- Зелена, лише,ялинка, стояла, одна.
- Навкруги, діти, і, зачаровано, озиралися, зацікавлено.
«Розумниці»
- На, діти, виставу, поїхали, лялькову.
- Про, вистава, йшла, в, театрі, звірят.
- Сміялися,під, вистави, час, діти.
- Радісні, додому, і, повернулися, щасливі, вони.
Ведуча. Журі, вам слово, результат за три конкурси.
4. Конкурс «Звертання»
Ведуча. Шановні команди, складіть по 3 речення зі звертаннями.
«Розумники»
Зірочка, дощик, місяць.
«Розумниці»
Хмаринка, вітер, сонечко.
5. Конкурс «Розділові знаки»
Ведуча. Прочитайте текст. В кінці речень поставте розділові знаки.
«Розумники»
Прийшла осінь накрапав дрібний дощ вітер зривав на деревах листя діти збирали жолуді пташки полетіли у вирій чому засумувала синичка скоро випаде сніг
«Розумниці»
Настала пізня осінь повіяв холодний вітер небо вкрилося темними хмарами часто йде дощ жовте листя опадає з дерев чи відлетіли птахи у теплі краї бо скоро прийде зима
Ведуча. Ось і все. Всі завдання виконані.
Тепер журі за вами слово
Хоч грали ми всі чудово,
Та щоб сумніви пропали –
Переможців ви б назвали.
ІV. Підсумок уроку.
Учитель. Діти, давайте поаплодуємо собі за те, як ми провели сьогоднішній урок. Які ви хороші діти, хоч матеріал був складним, але ви справилися із завданнями. Молодці, у нас сьогодні всі переможці. На згадку про змагання від батьківського комітету всі нагороджуються шоколадними медалями.
|